Výstava Nemějte strach! oživila Eliščino nábřeží

Výstava Nemějte strach! oživila Eliščino nábřeží

13.4.2021 | Už popáté pořádá hradecká Filharmonie Hradecký memoriál. Jeho první letošní akcí je výstava s názvem „Nemějte strach! Katolická církev a cesta střední Evropy ke svobodě“, připomínající osobnost arcibiskupa Karla Otčenáška i 30. výročí vzniku Visegrádské skupiny. K vidění je na nábřeží před budovou Filharmonie Hradec Králové a potrvá do 19. dubna.

V dubnu se měl uskutečnit slavnostní koncert k 10. výročí úmrtí nezapomenutelné hradecké osobnosti biskupa Mons. Karla Otčenáška. „Vzhledem k současným opatřením nelze plánovaný koncert realizovat a přesune se proto na září. Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila, které bylo pro tuto událost zvoleno, tak bude uvedeno téměř přesně k tisícímu stému výročí smrti této významné postavy českých dějin, která je zároveň první českou světicí. Koncert je zařazen jako jedna z akcí Hradeckého memoriálu, jehož je Filharmonie Hradec králové spolupořadatelem,“ vysvětluje Luboš Janhuba, hlavní organizátor Hradeckého memoriálu.

První letošní akcí v rámci Hradeckého memoriálu je pouliční výstava Nemějte strach! Katolická církev a cesta střední Evropy ke svobodě. V tom je právě symbolické propojení s osobností Karla Otčenáška. Narodil se ve stejném roce jako první papež ze země střední Evropy Jan Pavel II., se kterým ho navíc pojilo osobní přátelství. Výstavu připravil Polský institut v Praze a jeho partneři. Vznikla při příležitosti 30. výročí vzniku Visegrádské skupiny v únoru 2021.

Výstavu je možné si prohlédnout od 29. března do 19. dubna na prostranství před hlavním vchodem do budovy Filharmonie Hradec Králové.

„Věříme, že tato výstava přinese poučení a povzbuzení. Konečně sousloví „Nemějme strach“ je přenositelné do každé doby a aktuální situace,“ zve k prohlídce Luboš Janhuba.