Divadelní soubor Slunovrat vznikl kolem roku 2004 při Speciálních školách v Hradecké ulici v Hradci Králové. Pod vedením Blanky Vávrové nyní v souboru působí více než dvacet dětí s mentálním a kombinovaným (mentálním a tělesným) postižením, včetně dětí s autismem či s různými sociálními omezeními. Ačkoliv jsou tyto děti v některých ohledech znevýhodněné a jejich svět je v mnohém odlišný od světa většiny jejich vrstevníků, je to svět pestrý, bohatý a také v mnohém obohacující.
Představení souboru jsou připravována takovým způsobem, aby podněcovala mladé herce k překonání obav a nedůvěry ve vlastní schopnosti, a tak podpořila jejich další rozvoj. Účinkování v souboru pro ně může být prostorem k seberealizaci, kterou většina z nich v běžném životě jen obtížně nachází. Záměrem je podpořit děti v jejich rozvoji tak, aby se v dětském i dospělém věku dokázaly co nejlépe začlenit do společnosti.
Slunovrat zpočátku vystupoval s několika představeními (Orfeus, Příběh vánoční, Broučci, Pomáda a Kejklíři) v tělocvičně školy před publikem složeným z rodičů, sourozenců, příbuzných, kamarádů a učitelů.
Rok 2008 byl pro Slunovrat začátkem nové éry. Filharmonie Hradec Králové poprvé nabídla souboru své prostory a děti tak dostaly možnost vystupovat v prostředí opravdového koncertního sálu. Prvním takovým představením bylo společné vystoupení Slunovratu a cimbálové muziky Hradišťan, které pro Slunovrat znamenalo první „profesionální“ vystoupení, navíc určené pro širokou veřejnost. V příštích letech následovala další vystoupení v sále FHK, včetně vystoupení s orchestrem Filharmonie Hradec Králové.
Velkými úspěchy Slunovratu byla vystoupení se skupinou Spirituál kvintet, s pěveckými sbory Smetana a Jitro, s Hanou a Petrem Ulrychovými a skupinou Javory, s Michalem Hrůzou a Kapelou Hrůzy nebo se skupinou Kantoři.
Za rok 2011 získal soubor cenu „Hradecká múza“, udělovanou Magistrátem města Hradec Králové za významné tvůrčí dílo v oblasti kultury.
Časem začal Slunovrat vystupovat také na jiných místech, ale spolupráce s hradeckou Filharmonií nadále přetrvává a dveře i pódium Filharmonie Hradec Králové zůstávají dětem stále otevřené.
Přejeme dětem i celému týmu Slunovratu, aby i nadále na všech místech a vystoupeních zažívali i rozdávali radost a rozehřívali srdce diváků tak, jak to dovedou jen oni.
Podívejte se na video na webu České televize.
Uvědomujeme si, že mezi námi žijí lidé, kteří se bez vlastního přičinění nacházejí v tíživé životní situaci, lidé znevýhodnění zdravotním či sociálním handicapem. V řadě případů se jim i jejich blízkým stále nedostává patřičné finanční pomoci a mnohdy ani obyčejné pozornosti a jsou tak odkázáni na pomoc ostatních. Mnohdy přitom stačí i zdánlivě málo: povšimnutí, nebo vytvoření a poskytnutí příležitosti pro ostatní, kteří se rádi přidají, přispějí a pomohou.
Filharmonie Hradec Králové proto zařazuje v průběhu každé sezóny charitativně zaměřené benefiční koncerty. Často se jedná o závěrečné koncerty dirigentských kurzů a vstupné je ponecháno dobrovolné. Návštěvníci tak mohou přispět na ohlášený dobročinný účel podle svých možností a uvážení a na oplátku si kromě dobrého pocitu odnést také příjemný hudební zážitek zprostředkovaný mladými začínajícími umělci.
Kromě charitativního zaměření jsou některé benefiční koncerty určeny také na různé účely související s podporou kultury.