Vážení návštěvníci,

chceme Vás informovat, že na dva níže uvedené koncerty budou vstupenky uvolněny do prodeje dříve než 13. 9. 2018, jak bylo uvedeno v brožuře na novou sezónu.

Jedná se o:

  • Koncert 12. 9. 2018 – INAUGURANČNÍ KONCERT s Kasparem Zehnderem
    Prodej vstupenek od 5. 9. 2018 , cena 350,-/270,-/220,-/110,-
    Sleva pro seniory
  • Koncert 4. 10. 2018 - Michael Jackson Symphony
    Prodej vstupenek od 15. 8. 2018., cena 620,-/540,-/300,- (hkpoint, infocentra), bez slev pro seniory

Máte-li o výše zmíněné koncerty zájem, neváhejte a využijte této možnosti.

Těšíme se na Vás v nové sezóně 2018/2019

 


z recenze v TVAR 21/2016

…je všeobecně známo, že královéhradecká Filharmonie soudobé hudbě rozumí a že dokáže zahrát i ty nejkomplikovanější kompozice. Smyčce se zlepšují koncert od koncertu, přičemž violoncella a zvláště kontrabasy až berou dech, bicí nástroje jsou patřičně eruptivní a přitom více hrají, než hřmotně tlučou, dřeva jsou měkká, tetelivá, zpěvná, jiskřivá. Zvláštní kapitolou jsou žestě; neznám lepší v našich luzích a hájích. Jenže na reakcích větší části publika jsem pozoroval jisté rozčarování a nepochopení smyslu takového hudebně-poetického díla. Spektrální hudba sice již v minulých ročnících na Hudebním fóru zazněla, ale evidentně zůstane ještě dlouho obecně spíše nepřijímanou formou soudobé vážné hudby. Je to škoda, neboť bývá nositelkou závažných myšlenek…

Jan Hocek


Filharmonie v každé rodině – to je velmi podařený slogan. A vůbec se nedivím, že se týká Filharmonie Hradec Králové. Jde o těleso, které roste právě s jedinečnou a odvážnou dramaturgií, mimo zavedené mantinely. Jsem rád a velmi natěšen, že se tak bude dít i mimo festival Hudební fórum a jednorázové crossoverové koncerty, že půjde o výchovné, respektive iniciační koncerty, myšlenkově soudržný projekt. Neboť zaměřený na mladé a nejmladší posluchače, na školy a rodiny, jež v drtivé většině případů zcela rezignovaly na jakoukoli smysluplnou hudební výchovu. Mladý posluchač hltá z internetu nejen jalové informace, ale také hudbu, a to ještě navíc klipovitým způsobem. Nemá smysl rozebírat estetickou hodnotu takových vjemů, to je nabíledni. Přitom kvalitní hudby (a kultury obecně) je tolik! Ale jak mladý člověk může objevovat dobrou hudbu, když mu ji nikdo nenabídne? A následně: jak dokáže rozpoznat, co je kvalitní hudba, a co jen komerční produkt?

Filharmonie Hradec Králové se v tomto projektu otevírá zcela netknutému posluchači. Zkusí mu nabídnout alternativu k hudbě, již doposud poslouchal, a to většinou jen na jedno ucho. To, že se na tom bude podílet také Lukáš Hurník, sám hudební tvůrce, je dobře. Umí o hudbě mluvit, může fungovat dokonce jako idol. I já jsem jako kluk vzhlížel k takovému člověku. Také Paul Mauffray může zapůsobit. Sám jsem byl toho svědkem, když žákům a studentům představoval Leoše Janáčka.

Projekt je pak korunován strhujícími adaptacemi slavných skladeb rockových velikánů Pink Floyd. Tuhle kapelu znají všichni, patří k tomu kvalitnímu, prověřenému časem, který bývá jinak k rockové hudbě dosti nemilosrdný. Ukázat Filharmonii jako šlapající rockery, to bude pro mladé posluchače velmi objevné. A jistě toto poznání nezůstane bez ohlasu.

 

27.1. 2016
Jan Hocek, hudební publicista


Z recenze na CD

Lukáš Hurník COMPLIMENTS

...velmi dobře se uvedla Filharmonie Hradec Králové ve "smetanovské" Cestě z Litomyšle...

Luboš Stehlík, Harmonie 2/2016

 

AMERICKÁ CENA PRO FILHARMONII HRADEC KRÁLOVÉ

Dirigent Paul Mauffray se opět s další nahrávkou královéhradecké Filharmonie – tentokrát s DVD Leoš Janáček, Seznamte se! – umístil na předním místě v celoamerické soutěži American Prize. Tentokrát získal třetí cenu. Viz odkaz. V roce 2014 Mauffray obdržel čestné uznání American Prize pro dirigenty profesionálních orchestrů za nahrávku FILHARMONIE HK s L. Janáček – Příhody lišky Bystroušky; Musorgského Obrázky z výstavy.

http://theamericanprize.blogspot.com/2015/12/conductor-winners-professional.html

 

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ – JIŽ TRADIČNÍ PARTNER PLESU V OPEŘE!

Královéhradecká Filharmonie bude již čtvrtým rokem provázet svým muzikantským uměním tanečníky na nejprestižnější společenské akci plesové sezóny 2016 v České republice.

Státní opera v Praze, 6. února 2016, 20.00 hod. Zatímco uplynulý Ples v Opeře 2015 se nechal inspirovat noblesou a elegancí Francie, nadcházející ročník Plesu v Opeře 2016 bude odkazovat k Velké Británii, k monarchii, jakožto symbolu aristokratické společnosti.

Když se řekne britská monarchie, vybaví se většině lidí královna. I pro nás při přípravách Plesu v Opeře 2016 stojí v centru veškerého zájmu a dění žena. Protože na našem plese může být královnou každá – ať už v očích zamilovaného muže, nebo díky kouzlu plesové noci a noblesnímu dresscodu.“ naznačila hlavní dramaturgickou linku ředitelka Plesu v Opeře Zuzana Vinzens.

 

BENEFIČNÍ KONCERT NA PODPORU DOSTAVBY MISTROVSKÝCH VARHAN V HRADCI KRÁLOVÉ

Nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, spolu se Statutárním městem Hradec Králové a Filharmonií Hradec Králové společnými silami připravují na čtvrtek 4. února 2016 v 19.30 h BENEFIČNÍ KONCERT, jehož celý výtěžek ze vstupného bude věnován na dostavbu mistrovských varhan, které v Hradci Králové citelně chybí. Na koncertu zazní:                                                                                                    Nikolaj Nikolajevič Čerepnin Princezna „Grjoza“ [Snění] (La princesse lointaine)
Petr Iljič Čajkovskij Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr A dur op. 33
Dmitrij Šostakovič Symfonie č. 10 e moll op. 93

Filharmonii Hradec Králové                                                                                                                                                Paul Handschke violoncello                                                                                                                  So Awatsuji                                                                                                       

dirigent

Nuno Coelho dirigent 

Kerem Hasan dirigent
Georg Koehler dirigent
Reto Schärli dirigent

Úkolem Nadační fondu Varhany pro Filharmonii Hradec Králové je nashromáždit potřebný finanční obnos, který bude použit na dostavbu nových mistrovských varhan v Hradci Králové. Velmi aktivní je v tomto ohledu patronka fondu a čestná občanka Hradce Králové, světová operní pěvkyně Soňa Červená, pro níž je po Praze Hradec Králové druhým domovem. Soňa Červená se koncertu osobně zúčastní.

 

 

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ POZVALA OPERNÍ BOHYNI Z RUSKA

Veronika Dzioeva - hvězda světové operní scény, stálý host Mariinského divadla v Petrohradu a moskevského Velkého divadla, vítězka mezinárodních pěveckých soutěží a držitelka mezinárodních ocenění, zazpívá v áriích a duetech s předním českým barytonistou Martinem Bártou. Veronika Dzhioeva – famózní ruská sopranistka, jejíž hlas nenechává žádnou slovanskou duši chladnou a nedotčenou.

 

Čtvrtek 25. února 2016, 19.30 h., sál FHK

RACHMANINOV, ČAJKOVSKIJ, MUSORGSKIJ, BORODIN, PUCCINI, VERDI, DVOŘÁK, MASCAGNI

Filharmonie Hradec Králové                                                                                                              Veronika Dzioeva soprán

Martin Bárta baryton

Alim Shakh dirigent

 

Sopranistka Veronika Dzhioeva se narodila v Jižní Osetii. V roce 2005 absolvovala Konzervatoř Rimského-Korsakova v Petrohradě, kde studovala u Tamary Novichenko. Zúčastnila se mistrovských kursů u Jeleny Obrazcovové, Joan Sutherland a Luciana Pavarottiho. Její mezinárodní kariéru odstartovala pěvecká soutěž Marie Callas v Athénách v roce 2005, na níž získala třetí cenu. V roce 2006 její ztvárnění Fiordiligi (Mozart: Così fan tutte) v Moskevském mezinárodním domě hudby bylo ruským časopisem Kultura označeno za „debut roku“. Ve své domovině je Veronika Dzhioeva je přední sólistkou Novosibirského divadla opery a baletu a stálým hostem moskevského Velkého divadla a petrohradského Mariinského divadla. Vystupuje pravidelně v Evropě, USA i v Asii, jak v operních domech, tak na koncertních pódiích. Spolupracuje  s významnými dirigenty (Valerij Gergiev, Michail Pletnev, Jurij Bašmet, Mariss Jansons, Trevor Pinnock, Vladimir Spivakov) a slavnými pěvci (Anna Netrebko a Sergej Leiferkus).

 

NEJPRESTIŽNĚJŠÍ SPOLEČENSKÁ UDÁLOST ROKU 2016                     BOHOSLUŽBA K 700. VÝROČÍ NAROZENÍ KARLA IV.  V KATEDRÁLE SV. VÍTA S FILHARMONIÍ HRADEC KRÁLOVÉ!

Janáčkovu Glagolskou mši provede Filharmonie Hradec Králové v živém vysílání České televize 14. května 2016 v 11.00 h v Katedrále sv. Víta v Praze, při slavnostní bohoslužbě, kterou odslouží kardinál a pražský metropolita, arcibiskup Dominik Duka, za účasti evropských politických státníků, členů nejvýznamnějších aristokratických rodů a nejvyšších duchovních představitelů všech církví. V rámci Janáčkovy Glagolské mše se sopránového partu ujme legenda světového operního nebe Gabriela Beňačková, vedle níž dále vystoupí Edita Adlerová, Tomáš Černý, Jurij Kruglov, Zürcher Konzertchor a Glarisegger Chor, pod vedením švýcarského dirigenta André Fischera.

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA K 38. KONCERTNÍ SEZÓNĚ

Koncertní sezóna FHK 2015–2016 v kostce

 

Velký symfonický cyklus staví do popředí interpretační elitu: klavíristu Igora Ardaševa, koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka, harfistku Janu Bouškovou, klarinetistku Ludmilu Peterkovou, šéfdirigenta Andrease Sebastiana Weisera, dirigenta Petra Altrichtera, světoznámého Radka Baboráka a Pražský filharmonický sbor. Auru mají i uváděné tituly, například Čajkovského Klavírní koncert b moll, Dvořákovo Stabat Mater, velké symfonie Rachmaninova nebo Šostakoviče i Debussyho Obrazy. Zazní také české premiéry děl Kaiji Saariaho a Johna Luthera Adamse, autorů vyznamenaných v roce 2014 cenami British Composer Award a Pulitzer Prize. Malý symfonický cyklus je poloviční jen co do počtu koncertů. Prvotřídní umělecké události zaručují jména Ivana Ženatého, klavíristy Jana Simona, sólo fagotisty České filharmonie Jaroslava Kubity a Českého filharmonického sboru Brno. Zlatými hřeby řady jsou Dvořákovo Te Deum, Čajkovského Čtvrtá symfonie, Mendelssohnova Italská, Borodinovy Polovecké tance a Janáčkův Taras Bulba. Stereotypní očekávání spjatá s interprety ani zavedené přihrádky z prodejen hudebních nosičů neplatí pro cyklus Mezi proudy. Hudba umělecky nezávislá a hudba fungující v určitém sociálním kontextu dávno nejsou dvě neprodyšně oddělené sféry. Spojení umění filharmoniků s pop rockem Petra Bendeho, art rockem skupiny Pink Floyd, jazzu nebo hudby k PC hrám proto není žádná náhoda. V neposlední řadě takto Gabriela Demeterová posvětí i titulní filmové melodie. Cyklus Opereta a muzikál s Krásnou Helenou, Rose Marií, Růžemi z Argentiny, Popelkou a Králi z Avalonu je určen příznivcům hudebního divadla, revue a fantasy. Nevypsanou soutěží o titul operní divy bude cyklus operních galavečerů vynikajících primadon. Ve slavných rolích zejména italského repertoáru vystoupí Rumunka Anda-Louisa Bogza a Veronika Dzhioeva, pěvkyně pravidelně hostující v petrohradském Mariinském divadle a moskevském Velkém divadle. Hříšným postavám propůjčí hlas Dagmar Pecková a odlehčení do světa dramatu přinese umělecký přednes Soni Červené. Hudební IQ park pro celou rodinu představují sobotní odpolední koncerty s Lukášem Hurníkem. Oblíbený moderátor vezme publikum za školu do školy muzikantského života. Rozhýbe hudbou loutky i obry, najde chyby ve vzorových dílech a představí možné i nemožné hudební nástroje. Z mimořádných koncertů bude na výběr koncertní provedení peprné operety Tabasco, vystoupení Matyáše Nováka se Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře nebo představení Šťastný princ s Divadelním souborem Slunovrat. Přelom roku bude patřit koncertu Hradišťanu, Rybově České mši vánoční s Martinů Voices a silvestrovskému retro programu „Děkuji, bylo to krásné…“. Na festival Hudební fórum Hradec Králové předtím přijede Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a Janáčkova filharmonie Ostrava.

19.5. 2015
(Hr)

 

Stavební úpravy v sále FHK a jeho dovybavení v roce 2012

V roce 2012 se uskutečnily v budově Filharmonie velké změny. Statutární město Hradec Králové získalo dotaci z Evropské unie na projekt Vybavení sálu a prostor Filharmonie Hradec Králové. Realizací projektu došlo k modernizaci technologií, které si vyžádaly stavební úpravy portálu, odrazných desek, podhledů, bočních stěn. Zároveň byly zrekonstruovány silnoproudé a slaboproudé rozvody a zmodernizována vzduchotechnika sálu. Již od dubna 2012 probíhaly přípravné práce mimo budovu Filharmonie a od poloviny června, po odehrání posledního koncertu, došlo k demontáži sedaček a stavební práce probíhaly už přímo v budově. Dodavatel ukončil veškeré práce v srpnu 2012, takže nová koncertní sezóna byla 4. října zahájena už v upravených, pro diváka komfortnějších prostorech.

 
Projekt je součástí Integrovaného plánu rozvoje města Hradec Králové „Centrum města = pól růstu a rozvoje města“ a je spolufinancován z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, oblasti podpory 2.1 Rozvoj regionálních center. Dotace činí více než 8 mil. Kč z celkových cca 23 mil. Kč.