Recenze a rozhovory

Nezapomenutelné večery ve Filharmonii Hradec Králové

24.11.2021 | 11. listopadu zazněl v sále hradecké filharmonie již druhý večer v rámci Hudebního fóra 2021, kdy pro posluchače dirigent a sbormistr LUKÁŠ VASILEK, pocházející z Hradce Králové, s komorním sborem MARTINŮ VOICES a mladým ORCHESTREM BERG připravili posluchačům vynikající zážitky při poslechu hudby autorů 20. století, které doprovodil výrazový tanec a charakteristické výtvarné umění...

číst více

Udržet naši planetu živou, zaznělo ve finále Hudebního fóra Hradec Králové

19.11.2021 | autor: Jan Hocek

HUDEBNÍ FÓRUM HRADEC KRÁLOVÉ 2021 uzavřel v úterý 16.listopadu třetí koncert. V podání Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou bývalého dlouholetého šéfdirigenta Andrease Sebastiana Weisera zazněly tři pozoruhodné kompozice, a to v české premiéře, a jedna dokonce v premiéře evropské!

číst více

Smrt a vykoupení ve druhém dějství Hudebního fóra Hradec Králové

15.11.2021 | autor: Jan Hocek

Druhý koncert Hudebního fóra Hradec Králové byl ve znamení smrti. Smrti jako vykoupení. Ve čtvrtek 11.listopadu zazněly v podání Martinů Voices a Orchestru Berg pod taktovkou Lukáše Vasílka dvě kompozice americké provenience – „Pašije děvčátka se sirkami“ Davida Langa a „V nepaměti“ Sarah Kirkland Snider.

číst více

První koncert Hudebního fóra Hradec Králové ve znamení strhujícího pohybu a emocí

8.11.2021 | autor: Jan Hocek

Ve čtvrtek 4.listopadu byl v sále Filharmonie Hradec Králové zahájen prvním koncertem XVII. ročník festivalu soudobé světové orchestrální hudby HUDEBNÍ FÓRUM HRADEC KRÁLOVÉ. Oproti předchozím ročníkům (přičemž loňský se nekonal z důvodu pandemické krize) se v rámci festivalu odehrají tři koncerty místo čtyř, ale již ten úvodní naznačuje, že i letošní ročník bude zážitkem vskutku nevšedním!

číst více

Loučení s prorockou taktovkou Andrease Sebastiana Weisera

25.5.2018 | Ve středu 23. května to byl vskutku mimořádný koncert Filharmonie Hradec Králové!

S tímto tělesem se totiž loučil Andreas Sebastian Weiser v roli šéfdirigenta.

číst více

Koncert k poctě Bernsteina i skrze Janáčka a pod kůži

18.4.2018 | Také v Hradci Králové se připomnělo 100 let od narození amerického skladatele Leonarda Bernsteina. V pondělí 16. dubna zavítal do východočeské metropole Pražský filharmonický sbor s dirigentem Lukášem Vasilkem, aby zde provedl mimo jiné Chichesterské žalmy.

číst více

Na Křížové cestě s Lukášem Hurníkem a Filharmonií Hradec Králové

9.3.2018 | Před necelými sedmi lety Filharmonie Hradec Králové premiérovala monumentální pašijové oratorium Křížová cesta, které zkomponoval Lukáš Hurník na objednávku samotného tělesa. Jde vskutku o rozsáhlou kompozici pro smíšený a dětský sbor, dva sólisty, dva recitátory, varhany a orchestr.

číst více

Touhy nenaplněné v hudbě naplněné

18.12.2017 | TOUHY NENAPLNĚNÉ – tak nazvala FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ další ze svých koncertů abonentní řady Žlutá, čili Malého symfonického cyklu. 14. prosince tak zazněly skladby Jeana Sibelia, Jaroslava Křičky, Martina Hyblera a Bohuslava Martinů, a to pod taktovkou Miriam Němcové.

číst více

Filharmonie Hradec Králové učinila z Mahlera soudobého skladatele

26.5.2017 | Poslouchat živě prováděného Mahlera je vždycky svátek. Zvláště, když jde o některou z jeho devíti symfonií. V sále Filharmonie Hradec Králové zazněla 25. května stominutová Symfonie č. 3 d moll pro alt, chlapecký sbor, ženský sbor a orchestr, samozřejmě v podání domácí Filharmonie pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera, altistky Jany Sýkorové, Českého chlapeckého sboru Boni Pueri (sbormistr Pavel Horák) a ženské části Pražského filharmonického sboru (s Lukášem Vasilkem).

číst více

Výjimečný zážitek ze symfonické pocty Michaelu Jacksonovi

19.5.2017 | Jedním z crossoverových projektů, jimiž Filharmonie Hradec Králové vychází vstříc širší posluchačské veřejnosti, je „Michael Jackson Symphony“. Vznikl z popudu královéhradeckých filharmoniků a nových aranží se zhostil Martin Kumžák, jehož Moondance Orchestra královéhradecké těleso také posílilo.

číst více

Ocenění dirigenta Mauffrayho s nahrávkami Filharmonie Hradec Králové

28.4.2017 | Americký dirigent Paul Mauffray, který s naší Filharmonií dlouhodobě spolupracuje, se stal třetí rok po sobě finalistou soutěže „The American Prize for Professional Conductors“ – v tomto roce byl navíc odměněn třetím místem.

číst více

recenze Vlasty Reittererové ke koncertu FHK 23. února (B6) – Foerster, Penderecki

24.2.2017

  • kdy vyšlo: 02/2017

Pět abonentních řad, mimořádné koncerty, festival Hudební fórum, účast na Smetanových dnech v Plzni, na Festivalu Pardubické hudební jaro a dalších podnicích – Filharmonie Hradec Králové se prezentuje činností nejen bohatou, ale také dramaturgicky zajímavou.

číst více

úryvek z úvodníku v kulturním měsíčníku Escape (zkráceno)

29.11.2016

  • kde vyšlo: Escape - kulturní měsíčník města Hradec Králové, ročník 4, číslo 11
  • kdy vyšlo: 11/2016

A teď, když jsem naštval všechny strany, přijde to lepší. Nasadím úsměv klauna, místo mačety se vyzbrojím perem. Kdo ví, co by o téhle době natočil komik Charlie Chaplin.

číst více

úryvek z recenze CD Andrei Tögel Kalivodové „Moje nej“ v časopie Hudební rozhledy (zkráceno)

23.11.2016

  • kde vyšlo: Hudební rozhledy 11/2016, ročník 69
  • kdy vyšlo: 11/2016

Královéhradecká Filharmonie řízená dirigentem Leošem Svárovským neměla lehký úkol v jediném večeru obsáhnout široké stylové rozmezí programu, obstála však úspěšně.

číst více

Reakce na abonentní koncert Ž4 ve čtvrtek 28/4 2016

29.4.2016 | Abonentní koncert Filharmonie Hradec Králové ve čtvrtek 28. 4. by mohl směle nést název „Slovanský“. Díla ruských a českých skladatelů Glinky, Foerstera, Borodina a Janáčka zněla pod taktovkou šéfdirigrnta orchestru Andrease Sebastiana Weisera, sólistou ve Foersterově houslovém koncertu byl náš špičkový houslista Ivan Ženatý.

číst více