Záhořovo lože - koncert na ČT art

Záhořovo lože - koncert na ČT art

8.3.2021

ČT art uvede koncert Filharmonie Hradec Králové ke 150. výročí východočeského spisovatele

V lednu nahrála hradecká Filharmonie mimořádný koncert. Premiéru skladby současného skladatele Juraje Filase Záhořovo lože uvede 15. března od 20:15 hodin ČT art pod názvem Filharmonie Hradec Králové a Karel Jaromír Erben.

Filharmonie ve spolupráci s pěveckými sólisty Michaelou Gemrotovou, Michalem Lehotským, Danielem Matouškem a Filipem Bandžakem a Pražským filharmonickým sborem, který připravil Lukáš Vasilek, a pod taktovkou Leoše Svárovského natočila v premiéře skladbu Juraje Filase Záhořovo lože.

„Na popud mého dobrého přítele, hudebního skladatele Juraje Filase, jsem se ujal nastudování světové premiéry jeho oratoria Záhořovo lože, které do své koncertní sezóny zařadila Filharmonie Hradec Králové. O toto dílo projevila zájem Česká televize, a tak 14. ledna došlo k natáčení této báječné skladby v koncertním sále orchestru. Všichni účinkující byli skvěle připraveni a bylo znát, že nás Filasova báječná kompozice nadchla a práce šla skvěle od ruky. Jedná se o zhruba padesátiminutové dílo psané pro posluchače velmi působivě, sdílně,“ uvádí dirigent Leoš Svárovský.

Koncert, konaný 14. ledna 2021 k 150. výročí úmrtí romantického velikána Karla Jaromíra Erbena, se v rámci koronavirových omezení nakonec konal bez diváků, zato však za přísných bezpečnostních opatření v přítomnosti kamer České televize. Zaznít má i na vlnách Českého rozhlasu, na stanici Vltava.

Koncert ukazuje, nakolik byl Erben, tento mistr imaginativních veršů, skvělou inspirací pro české skladatele. V tomto případě pro Antonína Dvořáka, kdy zazněl jeho velkolepý Zlatý kolovrat a pro jednoho z nejlepších v Čechách žijících skladatelů – Juraje Filase, který se nechal pro svou tvorbu inspirovat jednou z Erbenových balad z Kytice. V roce 2018 tak vznikla kantáta pro sóla, sbor a orchestr dle předlohy básně K. J. Erbena Záhořovo lože. Juraj Filas (*1955) je v současnosti profesorem skladby na AMU a skladatel, který sbírá ohlasy a ocenění své tvorby po celém světě.

Karel Jaromír Erben (1811-1870) měl k východním Čechám a k Hradci Králové kladný vztah – narodil se v blízkém Miletíně a v Hradci Králové studoval na gymnáziu. Tento sběratel lidové poezie proslul především sbírkou Kytice z pověstí národních. Stejně jako bratři Grimmové nebo Němcová i Erben sbíral lidové básně a pohádky, které jsou u čtenářů oblíbené dodnes.