Projekt Warhol & Underground

Projekt Warhol & Underground

17.2.2020 | Projekt Warhol & Underground vznikl k 30. výročí úmrtí Andyho Warhola a k 50. výročí prvního vydání gramofonové desky The Velvet Underground & Nico.

Warhol byl v té době manažerem kapely. Za svůj život vytvořil téměř sedmdesát obalů na gramofonové desky. Mimo jiné i slavný obal se sloupávacím banánem pro skupinu The Velvet Underground, který se stal jedním ze symbolů uměleckého hnutí Pop-art.

V devadesátých letech založili hudebníci Dušan Vozáry (Oceán) a Mejla Hlavsa (Plastic People of the Universe, DG 307, Půlnoc) skupinu FICTION a vydali album Neverending Party k poctě The Velvet Underground. Pracovali také s myšlenkou, že celou desku připraví i pro symfonický orchestr. Začali  společně pracovat na notovém záznamu, ale od svého záměru nakonec odstoupili.

Až v roce 2017 Dušan Vozáry zpracoval dílo do not a společně s kurátorem Miroslavem Houškou (GALERIE1) zrealizovali projekt WARHOL & UNDERGROUND, do kterého přizvali zpěvačku skupiny FICTION Jitku Charvátovou (Skyline, Oceán) a vokalistky Milenu Dobrovolnou a Pavlínu Chmelíkovou.