Chaplin ve Filharmonii Hradec Králové

7.10.2016

Chaplin ve Filharmonii Hradec Králové

HRADEC KRÁLOVÉ – Filharmonie Hradec Králové se promění v kinosál s živým orchestrem. Na plátně se budou promítat filmové komedie Charlieho Chaplina. To vše (a nejen to) v úterý 18. října v 19.30 hodin v sále Filharmonie.

Představovat Charlieho Chaplina, geniálního komika, herce, scénáristu a režiséra určitě není potřeba. Jeho ikonický vzhled tuláka s knírkem a buřinkou zná snad každý. Málokdo už ale ví, že Charlie, celým jménem Sir Charles Spencer Chaplin, byl také samoukem na klavír, violoncello a housle, na které dokázal cvičit až šest hodin denně. Ač neznal noty, stal se z něj také velmi úspěšný skladatel. Vlastní doprovodnou hudbou opatřoval již své první filmy z němé éry a v psaní pokračoval i poté, co se zvuk s filmem propojil. Za pomoci zkušených aranžérů, kteří jeho nápady rozepisovali pro širší nástrojové obsazení, se stal autorem hudby k sedmi velkofilmům a vešel tak i do dějin filmové hudby.

Ve Filharmonii Hradec Králové si budou moci posluchači vychutnat atmosféru němých grotesek v představení nazvaném příznačně Svět němého filmu. Na promítacím plátně se za živého hudebního doprovodu hradeckých filharmoniků postupně vystřídají tři z nejznámějších Chaplinových komedií, a sice Chaplin vystěhovalcem (Immigrant, 1917), Chaplin strážcem veřejného pořádku (Easy Street, 1917) a Chaplin na kolečkových bruslích (The Rink, 1916).

Partitury připravil a hradecké filharmoniky povede světově uznávaný skladatel a dirigent Robert Israel žijící toho času v České republice. Krom toho, že je sám neobyčejně nadaným a oceňovaným klavíristou a varhaníkem, který vystupoval na pódiích a festivalech USA, v Japonsku i v Evropě – například v Anglii, Francii, Německu, Itálii, Rakousku, je také odborníkem v oblasti filmové hudby. Dokladem toho je jeho spolupráce s takovými studii, jako třeba Warner Bros., Sony Pictures Entertainment, Walt Disney Studios. Též působí po celém světě jako přednášející v oblasti hudebních a filmových snímků.

Během koncertu vstoupí pro zpestření přímo do představení duo mimů ze spolku Teatro Comico se svými skeči nazvanými Charlie a Policajt.

Kontakt pro média: Alois Neruda, tel.: 495 211 375, 702 178 610 , e-mail: neruda@fhk.cz

7. 10. 2016 (PR)