FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ POZVALA OPERNÍ BOHYNI Z RUSKA

19.1.2016 | Veronika Dzioeva - hvězda světové operní scény, stálý host Mariinského divadla v Petrohradu a moskevského Velkého divadla, vítězka mezinárodních pěveckých soutěží a držitelka mezinárodních ocenění, zazpívá v áriích a duetech s předním českým barytonistou Martinem Bártou. Veronika Dzhioeva – famózní ruská sopranistka, jejíž hlas nenechává žádnou slovanskou duši chladnou a nedotčenou.

 

Čtvrtek 25. února 2016, 19.30 h., sál FHK

RACHMANINOV, ČAJKOVSKIJ, MUSORGSKIJ, BORODIN, PUCCINI, VERDI, DVOŘÁK, MASCAGNI

Filharmonie Hradec Králové                                                                                                              Veronika Dzioeva soprán

Martin Bárta baryton

Alim Shakh dirigent

 

Sopranistka Veronika Dzhioeva se narodila v Jižní Osetii. V roce 2005 absolvovala Konzervatoř Rimského-Korsakova v Petrohradě, kde studovala u Tamary Novichenko. Zúčastnila se mistrovských kursů u Jeleny Obrazcovové, Joan Sutherland a Luciana Pavarottiho. Její mezinárodní kariéru odstartovala pěvecká soutěž Marie Callas v Athénách v roce 2005, na níž získala třetí cenu. V roce 2006 její ztvárnění Fiordiligi (Mozart: Così fan tutte) v Moskevském mezinárodním domě hudby bylo ruským časopisem Kultura označeno za „debut roku“. Ve své domovině je Veronika Dzhioeva je přední sólistkou Novosibirského divadla opery a baletu a stálým hostem moskevského Velkého divadla a petrohradského Mariinského divadla. Vystupuje pravidelně v Evropě, USA i v Asii, jak v operních domech, tak na koncertních pódiích. Spolupracuje  s významnými dirigenty (Valerij Gergiev, Michail Pletnev, Jurij Bašmet, Mariss Jansons, Trevor Pinnock, Vladimir Spivakov) a slavnými pěvci (Anna Netrebko a Sergej Leiferkus).