Dubnové dny v Portugalsku oslaví i hradecká Filharmonie

Dubnové dny v Portugalsku oslaví i hradecká Filharmonie

22.4.2021

Šest zemí, šest osobností, šest symbolických květin – to je evropský projekt Europe for citizens – Total Peace (Totální mír). V rámci akce představí své osobnosti Česká republika, Itálie, Španělsko, Polsko, Nizozemí a Portugalsko. Právě Portugalsko tento ročník zahájí, a to už tento pátek a sobotu oslavami Dne svobody a připomínkou Karafiátové revoluce. Do mezinárodního projektu, který připomíná šest osobností ze šesti zemí a jejich přínos pro demokracii, se zapojila také královéhradecká Filharmonie.

„Do projektu jsme se zapojili prostřednictvím Hradeckého memoriálu, což je každoročně pořádaný festival k podpoře hodnot svobody a demokracie. Tato naše aktivita neunikla pozornosti i v zahraničí, kdy koordinátor evropského projektu shledal, že právě hudba je spojovacím mostem a překonáním jazykových bariér. Na pátek se chystáme podpořit naše portugalské kolegy – připojíme se k on-line setkání zástupců zúčastněných zemí, projdeme si virtuálně výstavu a těšíme se také na přímý přenos z portugalské performance rozdávání květů, která souvisí s místním Dnem svobody,“ vysvětluje Luboš Janhuba, předseda správní rady Filharmonie Hradec Králové.

Dubnových dnů v Portugalsku se každý může zúčastnit on-line na facebookové události projektu, která bude sdílena na Facebooku Filharmonie Hradec Králové i na stránce festivalu Hradecký memoriál.

Portugalsko slaví svůj největší státní svátek 25. dubna. V tento den roku 1974 totiž skončil několik desetiletí trvající autoritářský režim, který tam vybudoval Antonio Salazar. Toto datum se stalo počátkem nového demokratického Portugalska, tzv. Dnem svobody (Dia de Liberdad).

Převrat byl relativně rychlý a klidný. Spousta lidí během něj předávala vojákům květiny – červené karafiáty. Květinami zdobila také zbraně vojáků. Revoluce nakonec měla jen čtyři oběti – čtyři demonstranti byli zastřeleni před budovou tajné policie, kterou hlídali prorežimní jednotky. Po „karafiátové“ revoluci Portugalsko zastavilo své koloniální války, vzdalo se držav v Africe a Atlantiku, a vstoupilo do svých moderních dějin.

„Na podzim chystáme představení naší české osobnosti – prezidenta Václava Havla. Akce se bude konat 28. října 2021. A bude ji přenášet všech šest zúčastněných zemí,“ plánuje Janhuba. Podrobnosti o akci bude hradecká Filharmonie znát v průběhu září. Vše bude záviset také na aktuálních opatřeních.