Pro média

Dokumenty ke stažení

Tiskové zprávy

Varhanní symfonie – představení mistrovských varhan FHK veřejnosti

22.3.2018 | Po premiérovém rozeznění mistrovských varhan 20. prosince 2017, kterému byli přítomni zejména hosté z řad donátorů, byla při koncertech 15. a 16. března poprvé příležitost představit varhany také široké posluchačské veřejnosti. I proto byl tentýž koncert s názvem Varhanní symfonie odehrán hned dvakrát – zatímco čtvrteční koncert patřil do pravidelné Žluté abonentní řady, páteční koncert byl přidán jako mimořádný v rámci volné řady „gratulanti pro Filharmonii“ ve 40. jubilejní sezóně Filharmonie Hradec Králové.

Jak napovídá název koncertů, zazněla díla psaná přímo pro symfonický orchestr a varhany. Výjimkou byla úvodní sólová skladba, slavná Bachova Toccata a fuga d moll v podání Josefa Kšici, varhaníka katedrály sv. Víta, který vystoupil jednak v roli gratulanta a jednak převzal pomyslnou štafetu – zatímco v hradecké Filharmonii již varhany hrají, v pražské katedrále sv. Víta se varhany ke stavbě chystají.

V další skladbě koncertu, kterou byl Varhanní koncert č. 1 g moll od Georga Friedricha Händela usedl za hrací stůl varhan Michal Novenko a po něm v Koncertu pro varhany, smyčce a tympány Francise Poulenca zahrál Václav Uhlíř, který je zároveň odborným garantem a autorem dispozice nového varhanního nástroje ve Filharmonii Hradec Králové (rovněž působí jako organolog Královéhradecké diecéze). Po přestávce varhany rozehrál jeden z nejúspěšnějších českých varhaníků, Aleš Bárta v Symfonii č. 3 c moll od francouzského skladatele Camille Saint-Saënse.

Je třeba dodat, že všechny skladby večera patřily k posluchačsky velice vstřícným a také se díky nim ukázaly repertoárové možnosti nového mistrovského nástroje.

Kontakt pro média: Alois Neruda, tel.: 702 178 610 , e-mail: neruda@fhk.cz

22. 3. 2018 (PR)