Pro média

Dokumenty ke stažení

Tiskové zprávy

Hradecká Filharmonie chystá koncert sezóny

14.2.2017 | Tisková zpráva Filharmonie Hradec Králové o. p. s. ke koncertu 23. února 2017

Hradecká Filharmonie chystá koncert sezóny

Díla soudobého polského skladatele Krysztofa Pendereckého a Josefa Bohuslava Foerstera zazní v rámci šestého koncertu Bílé abonentní řady ve čtvrtek 23. února. Uvedení Pendereckého chorálního díla Te Deum může být, vzhledem k monumentálnímu pojetí i historickému kontextu vzniku díla, označeno za událost sezóny. Společně s hradeckými filharmoniky vystoupí Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka a čtyři sólisté, koncert bude řídit šéfdirigent hradecké Filharmonie Andreas Sebastian Weiser.

Filharmonie Hradec Králové chystá pro své posluchače a abonenty na poslední únorový čtvrtek slavnostní koncert, při kterém zazní Symfonie č. 4 c moll op. 54 – „Veliká noc“ od Josefa Bohuslava Foerstera a ve druhé polovině koncertu velkolepé Te Deum od Krysztofa Pendereckého. Koncertu bude předcházet tradiční beseda o programu večera s Lukášem Hurníkem, popularizátorem klasické hudby a častým hostem Filharmonie Hradec Králové. Součástí besedy bude i vernisáž výstavy fotografií o životě a díle J. B. Foerstera, úvodní slovo pronesou Olga Černá, předsedkyně Společnosti J. B. Foerstera a muzikoložka Vlasta Reittererová.

Díky uvedení Pendereckého díla Te Deum je možné považovat koncert za událost právě probíhající 39. sezóny hradecké Filharmonie. Pro pochopení významu díla Te Deum, které souvisí s nedávnou historií také v naší zemi, je potřeba uvést pozadí jeho vzniku. Penderecki jej psal v letech 1979–1980, jako reakci na zvolení Karola Wojtyly za papeže Jana Pavla II. (1978), jehož osobnost a morální autorita sehrála později rozhodující roli při pádu komunistického systému. Skladba vstoupila v Polsku do doby politických turbulencí jako zrcadlo polského národního uvědomění a víry a přispěla tak ke katarzi doby, ve které začalo působit hnutí Solidarita.

V tomto díle se doplňují dvě skladby: stejnojmenný latinský hymnus, připisovaný již biskupovi Ambrožovi (4. stol), a stará polská křesťanská píseň „Boże! Coś Polskę“. Zatímco latinský chvalozpěv je v původní podobě ryze radostný a oslavný, Pendereckého pojetí jej za pomoci hudebních prostředků staví do polohy nejasné až temné, plné pochybností a obav, reflektující tragické momenty polské historie. V hudebním i myšlenkovém kontrastu k tomuto latinskému textu potom stojí úryvek zmíněné tradiční polské náboženské písně, která svého času kandidovala na polskou státní hymnu. Světová premiéra Pendereckého Te Deum se uskutečnila 7. září 1980 v italském Assisi za řízení skladatele. V roce 1981 bylo dílo provedeno v New Yorku, Berlíně, Varšavě a Paříži.

Sborové party nastudovali členové Pražského filharmonického sboru pod vedením Lukáše Vasilka. Ti již mají se společným vystupováním s hradeckými Filharmoniky zkušenosti – naposledy při Dvořákově oratoriu Svatá Ludmila uvedeném při zářijovém zahajovacím koncertu této sezóny. Roli sólistů při koncertu 23. února 2017 přijali zkušení umělci Ewa Biegas (soprán), Anna Lubańska (alt), Ondrej Šaling (tenor) a Szymon Kobyliński (bas), kteří již za sebou mají bohatou uměleckou činnost na mezinárodní hudební scéně. Dirigentského řízení koncertu se osobně ujal Andreas Sebastian Weiser, šéfdirigent Filharmonie Hradec Králové.

Kontakt pro média: Alois Neruda, tel.: 702 178 610 , e-mail: neruda@fhk.cz

14. 2. 2017 (PR)