9.6.2017 |
Tisková zpráva Filharmonie Hradec Králové o. p. s.
k uvedení nadcházející 40. jubilejní sezóny Filharmonie Hradec Králové
Filharmonie Hradec Králové letos vstupuje do své 40. koncertní sezóny 2017/2018. Pro posluchače a příznivce chystá ke svým „kulatinám“ novinky v podobě mistrovských varhan, rozšíření abonentních řad, či redesignovaného loga. Jubilea si ale všímá i dramaturgie, a to hned v několika rovinách. Posluchače zavede k východočeským kořenům orchestru i do rozmanitých koutů světa, připomene stoleté výročí státnosti, nabídne příležitosti k zamyšlení i uvolnění a přivede slavné i dosud méně známé osobnosti, které se tak stanou symbolickými gratulanty. Co naopak zůstane zachováno, je přehledné rozdělení programu sezóny do abonentních řad označených barvami podle jednotlivých žánrů od symfonických cyklů přes crossovery a opery až po koncerty pro rodiny s dětmi.
Milníkem sezóny a bez nadsázky i novodobé historie Filharmonie se stane křest mistrovských varhan. Jejich význam přibližuje ředitel hradecké Filharmonie Václav Derner: „Varhany rozšíří repertoárové možnosti Filharmonie a zhodnotí vybavenost sálu pro mnoho dalších generací návštěvníků“. Bezmála tři a půl tisíce píšťal po obou stranách jevištního portálu vytvoří unikátní hudební prostor a navíc, jak upřesňuje ředitel Derner, „díky promyšlené dispozici zůstane zachována možnost uvádění oper, muzikálů a opusů v širokém orchestrálním a sborovém obsazení“. Naplno se varhany rozezní v březnu ve Varhanní symfonii Saint-Saënse a další příležitostí k jejich plnému využití bude v květnu Janáčkova Glagolská mše. Její vznik je spojen s desátým výročím mladého československého státu a uvedení v sezóně připomene oslavy stého výročí státnosti 1918–2018. Ani toto dílo není myslitelné bez varhan. Janáček měl v Brně k dispozici nástroj s padesáti rejstříky, ten hradecký jich poskytne ještě o čtyři více.
Orchestrální těleso dnešní Filharmonie vzniklo v Hradci Králové v roce 1978 jako základ tehdy zamýšlené operní scény. Východočeské kořeny připomene dramaturgie uvedením předehry k vůbec první české zpěvohře Dráteník od F. Škroupa, rodáka z nedalekých Osic. Se symfoniemi našich krajanů, vambereckého skladatele Voříška a poličského Martinů, již posluchači překročí hranice naší vlasti a Smetana s Dvořákem definitivně dosvědčí, že je náš hlas slyšet i ve světě. Dramaturgie ale samozřejmě dýchá oběma směry a tedy přináší také hudbu ze světa do Hradce Králové. Při zahajovacím koncertu sezóny se tak po bok českých skladatelů postaví Schubert s Beethovenem – ten se ostatně během sezóny dostane ke slovu hned třikrát. Světskou hudbu zastoupí Vivaldiho čtvero houslových koncertů nazvaných podle ročních dob, niterněji naopak vyzní Rossiniho Stabat Mater. Kromě zmíněných skladatelů z Rakouska, Německa a Itálie navštívíme dále s Rachmaninovem Rusko, s Mendelssohnem překvapivě Skotsko, s americkým Bernsteinem Anglii, se Sibeliem Finsko, s C. Halffterem Španělsko a ještě mnoho jiných míst s dalšími skladateli a jejich díly.
Zvláštní kapitolou, pokud jde o světovou hudbu, bude v pořadí třináctý ročník festivalu Hudební fórum Hradec Králové na přelomu října a listopadu. Festival přináší do sálu Filharmonie Hradec Králové soudobou hudbu ze světových pódií (z velké části v českých premiérách), kterou ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové a pražskou Akademií múzických umění doplňuje světelným a výtvarným designem, videoprojekcemi a nonverbálními scénickými prvky. Na tomto ročníku festivalu vystoupí mimo jiné Gabriela Demeterová, Edita Adlerová, hostovat zde bude orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava a Symfonický orchestr Českého Rozhlasu. Při zahajovacím koncertu festivalu bude domácí orchestr FHK řídit španělský dirigent José Miguel Rodilla, který uvede Grawemeyerovou cenou 2008 vyznamenané písně na texty Pabla Nerudy od Liebersona.
Šéfdirigentem v sezóně 2017/2018 zůstává Andreas Sebastian Weiser, za dirigentským pultíkem se kromě zmíněného Rodilly objeví také někdejší šéf Královské liverpoolské filharmonie Petr Altrichter, italský dirigent Enrico Dovico a dále mimo jiné například Petr Vronský, Vojtěch Spurný, Miriam Němcová nebo Václav Luks. Na pódiu hradecké Filharmonie vystoupí během následující sezóny celá řada sólistů, zde jsou někteří z nich: houslista Ivan Ženatý, klavíristé Ivo Kahánek, Jan Bartoš a hradecký Matyáš Novák, varhaník Aleš Bárta, koncertní mistři České filharmonie – houslista Josef Špaček a violoncellista Václav Petr, pěvkyně Pavla Vykopalová, Marina Vyskvorkina, Dagmar Pecková a Jana Sýkorová a se svými sbory také sbormistři Českého filharmonického sboru Brno a Pražského filharmonického sboru, prof. Petr Fiala a Lukáš Vasilek.
Jak je ve Filharmonii Hradec Králové zavedeným zvykem, také v příští sezóně dostanou značný prostor i žánry jiné, než jen klasická hudba. Připraveno je divadlo F. X. Šaldy s baletem Spící krasavice a operetou Mam'zelle Nitouche, divadlo Husa na provázku s Baladou pro banditu. Děti, které umí poslouchat, uvidí o sobotních odpoledních ve Filharmonii rusalky a trpaslíky, vojáčka i Barbie. Seznámení se starými pány věčného mládí, klasiky moderní populární hudby, slibuje Felix Slováček ml. s Pražským saxofonovým kvartetem. Setkání s andělem nabídne brněnské folkrockové Svítání, s jarem dívčí kapela Vesna. V rámci Hradeckého memoriálu Filharmonie zavzpomíná na Karla Kryla, uvede koncert Suchého, Hutky, Dědečka i Spirituál kvintetu, ale také po právu ocení výjimečné lidské osudy. Na začátku jubilejní sezóny uslyší Hradec Králové to nejlepší z Bizetovy Carmen, v listopadu reprízu úspěšného projektu Michael Jackson Symphony s Moondance Orchestra. V předvánočním čase vystoupí slovenští mistři v sezpívanosti, a capelová skupina Fragile. K vánočnímu programu už neodmyslitelně patří slavnostní silvestrovské koncerty.
Stejně jako dosud bude i v nové sezóně nabídka koncertů a představení rozdělená do abonentních řad podle žánrů. Pro přehled a snazší orientaci jsou řady označené barvami. Vybrat si tak podle svého gusta mohou příznivci symfonické hudby (Bílá a Žlutá), crossoverových projektů, kde si klasická hudba podává ruku s moderní (Modrá), i ti, kteří se těší spíše na operetní a muzikálová představení (Zelená). Do nadcházející sezóny byla opět přidána řada Červená, zastupující žánr opery a baletu a zůstává řada Oranžová, přizpůsobená rodinám s dětmi. Kromě abonentních řad jsou v nabídce také mimořádné koncerty, ty jsou přidávány také během sezóny. Na pokladně Filharmonie již začal prodej předplatného, které abonentům přináší výhody mimo jiné v podobě výrazně příznivější ceny a stálého místa v hledišti. Předprodej abonmá bude probíhat do konce června a potom od 21. srpna do 13. září, poté bude vystřídán prodejem vstupenek na jednotlivé koncerty. Kromě žánrově zaměřených abonentních řad je možné také zakoupit předplatné formou kupónů směnitelných za vstupenky na jakýkoliv vybraný koncert či představení z různých abonentních řad. Vstupenky na mimořádné koncerty je možné zakoupit průběžně, jak jsou do předprodeje zařazeny, prodej probíhá přes portál www.hkpoint.cz.
Kontakt pro média: Alois Neruda, tel.: 702 178 610, e-mail: neruda@fhk.cz
9. 6. 2017 (PR)