24.11.2021 | 11. listopadu zazněl v sále hradecké filharmonie již druhý večer v rámci Hudebního fóra 2021, kdy pro posluchače dirigent a sbormistr LUKÁŠ VASILEK, pocházející z Hradce Králové, s komorním sborem MARTINŮ VOICES a mladým ORCHESTREM BERG připravili posluchačům vynikající zážitky při poslechu hudby autorů 20. století, které doprovodil výrazový tanec a charakteristické výtvarné umění, promítané na plátno za umělci. Posluchači se vžívali do skladby D. Langa (*1957) Pašije děvčátka se sirkami, kterou mistrně zpíval Komorní sbor Martinů Voices se sólisty a po přestávce natěšení posluchači vyslechli cyklus písní S. Kirkland Snider (*1973) s názvem V nepaměti.
Skladba Pašije děvčátka vznikla na objednávku od Carnegie Hall s ideou sbližování židovské a křesťanské kultury, vlastně kultury univerzální, která oslovuje kultivované lidi mimo čas a prostor. Až tragické těžkosti života se prolínají s Andersenovou pohádkou v široké škále vnímání, které je doplněno zhudebněnými texty Bachových Pašijí. Andersenova pohádka je tragickým příběhem, kdy chudé děvčátko vydělává na živobytí prodejem zápalek v mrazivém dni tak neúspěšně, že nic neprodá a v mrazivém počasí umírá. To vede k zamyšlení, v čem je smysl života.
Po přestávce zazněl výběr písní současné skladatelky Kirkland Sniderové pro několik hlasů, komorní orchestr a elektronické nástroje. Dirigent, sbor i orchestr předvedli perfektní výkony, však mají za sebou velké úspěchy. Sbor je častým hostem nejprestižnějších hudebních festivalů, vystupuje např. na Pražském jaru, v Dvořákově Praze, při Strunách podzimu, na Svatováclavském hudebním festivalu apod. Sboroví zpěváci jsou zároveň perfektními sólisty, kteří v minulosti provedli např. s Českou filharmonií a J. Bělohlávkem operu B. Martinů Čím lidé žijí, za níž byli nominováni na prestižní ocenění International Opera Award. Za CD komorního sboru s cykly B. Martinů byli v britském časopisu Gramophone oceněni nejvyšším hodnocením.
Mladý Orchestr Berg vede P. Vrábel a jde cestou novátorských projektů, kdy kvalitní muzikantské výkony doplňují videoprojekce klasické přírody i uměleckých děl, takže posluchači vnímají současně hudbu a mnohotvaré výtvarné umění.
Mladý umělec L. Vasilek pochází z Hradce Králové, prvé zkušenosti získával v chlapeckém sboru prof. J. Skopala, pak vystudoval dirigování na AMU v Praze a hudební vědu na Univerzitě Karlově. Brzy se stal druhým sbormistrem Sboru Národního divadla. Již 14 let je sbormistrem Pražského filharmonického sboru. Spolupracuje s významnými orchestry a dirigenty, např. J. Bělohlávkem, S. Byčkovem, J. Hrůšou, T. Netopilem, M. Honeckem a dalšími. Jeho sbor vystupoval např. s Berlínskou filharmonií, Českou filharmonií, Izraelskou filharmonií, Petrohradskou filharmonií, Vídeňským symfonickým orchestrem a dalšími.
Nejen pro návštěvníky Hudebního fóra Hradec Králové, ale i posluchačům rozhlasové stanice Vltava tak připravili vynikající večer plný pěveckého a hudebního umění spojeného s výtvarnou projekcí a výrazovým baletním projevem.
16. listopadu návštěvníci shlédli závěrečné představení hudebního fóra, kdy dominoval koncert pro bicí nástroje mladého autora A. Akiho.
Na 20. listopad připravila Filharmonie Hradec Králové se svými hosty pro posluchače další nezapomenutelný večer, kdy v podání zahraničního sboru Choru der Marktkirche Wiesbaden a českého sboru Vox Pragae a zahraničních sólistů za dirigování Th. J. Franka zazpívali nádherným způsobem Mši P. Mascagniho a výběr z jeho jednoaktové opery Sedlák kavalír. Posluchači několikrát tleskali v průběhu opery a v závěru děkovali za skvělý výkon vstoje. Jedinou chybou bylo, že sál byl naplněn jen asi z poloviny. Královéhradecký a Pardubický kraj jsou jedním z mála regionů, ve kterých nebyla zřízena operní scéna, a zdejší posluchači by si ji jednoznačně zasloužili. Hradec Králové je městem velmi kvalitních sborů, proto by i zájezdových představení měli přátelé sborového umění plně využít.
Navštěvovat jakoukoliv řadu koncertů Filharmonie Hradec Králové je hodnotným zážitkem.
manželé Brandejsovi