Kaspar Zehnder

studoval hru na flétnu od osmi let u Heidi Péter-Indermühlové. U ní pokračoval ve studiu i na Hochschule der Künste Bern, kde bylo jeho druhým hlavním oborem dirigování ve třídě Ewalda Körnera. Další podněty získal od dirigentů Charlese Dutoita, Wernera-Andrease Alberta, Ralfa Weikerta, Horsta Steina, Manfreda Honecka a jako člen Evropské Mozartovy akademie pod vedením Aurèle Nicoletové. Je stálým členem komorních souborů „mit vier“ a Ensemble Paul Klee. Láska k nekonvenčním programům projevující se v koncertní činnosti i dramaturgickém záběru dosud nahraných CD vedla k jeho povolání do čela Letních slavnostních her Murten Classics (od roku 1999) a Centra Paula Klee v Bernu (2005–12). V letech 2005–08 působil jako nástupce Jiřího Bělohlávka v čele Pražské komorní filharmonie. Od roku 2012 je šéfdirigentem Symfonického orchestru Biel Solothurn. Od svého debutu v milánské Scale v roce 2007 hostoval jako dirigent u předních evropských těles (Orchestre National Montpellier, Slovenská filharmonie, Lucernský symfonický orchestr, Orchestre National d'Île de France, Orchestre National de Lille, Anglický komorní orchestr, Symfonický orchestr Basilej, Filharmonie Brno, Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu v Katovicích, Litevský národní symfonický orchestr, Kremerata Baltica ad.). Spolupracuje s význačnými umělci: Magdalenou Koženou, Simonem Rattlem, Natalií Gutmanovou, Patricií Kopačinskou, Radkem Baborákem, Jiřím Bártou, Janou Bouškovou, Bruno Ganzem, Viviane Hagnerovou, Konstantinem Lifschitzem, Sergejem Chačatrjanem, Isabellou van Keulenovou ad. K Zehnderově mnohostranné diskografii přibyla v roce 2016 nahrávka symfonických děl zapomenutého německého romantika Roberta Radeckeho pro label CPO.

ČLENOVÉ ORCHESTRU

1. HOUSLE

BcA. Antonín Burda 1. koncertní mistr
Václav Zajíc 2. koncertní mistr
Eva Zrostlíková Schäferová zástupce koncertního mistra
Michal Andrýs
Ludmila Bauerová
Jiří Bečka
MgA. Lenka Brtníková
Jakub Horák
Teresia Lichá
Vadim Minchuk
MgA. Lucie Pavlíková
Jiří Pukl
Zora Sakařová
Volodymyr Sokyrko
BcA. Kristýna Štěpánová
Světlana Štěpánková
Mgr. Natalia Žovtobrjuch

2. HOUSLE

Mgr. Jaromír Křováček sólo hráč II. houslí
Jiří Hanuš zástupce sólo hráče II. houslí
Magdalena Andrýsová
Natsuko Broučková Ogushi
Hana Burianová
Mgr. Klára Homonaiová
Alena Hübnerová
Helena Jaborová
Bc. Kateřina Moriová
Mgr. Miriam Otčenášková
Martin Pachner
Václav Sedláček
Václava Tyčová

VIOLY

Dagmar Besuchová sólo violistka
Sergiy Domoroslov zástupce sólo violistky
Hana Hejnová
Ivana Katonová
Jakub Kocna
Markéta Koutská
MgA. Petr Kovář
Dana Landová
Iva Mackeová
Bc. Lenka Řezaninová
Eriko Špinglová-Araki, MMus.

VIOLONCELLA

Mgr. Petr Lichý koncertní mistr
Lubor Netolický zástupce koncertního mistra
Zuzana Benýšková
Miroslava Bradová
Barbora Holá
Dita Holá
Mgr. Milena Janáčková
MgA. Marie Šimková
BA. Tomoko Wiedswang Kanda

KONTRABASY

Tomáš Dvořáček sólo kontrabasista
Viktor Martinek zástupce sólo kontrabasisty
Anna Kellerová
Petra Machačová
Nora Petrova Vasileva
Daniel Vlček

 

FLÉTNY

Gabriela Biedermannová sólo flétnistka
BcA. Vojtěch Línek zástupce sólo flétnistky
MgA. Markéta Hucková
MgA. Petra Chmelařová
Nikola Olšaníková

HOBOJE

Mgr. Petra Zajíčková Pukovcová sólo hobojistka
MgA. Markéta Postlerová zástupce sólo hobojistky
Mgr. Libuše Hladíková
Tereza Kučerová

KLARINETY

Mgr. Pavel Plašil sólo klarinetista
Mgr. Jaromír Němec zástupce sólo klarinetisty
MgA. Jana Kadlecová Lahodná, Ph.D.
David Langášek

FAGOTY

Petr Macke sólo fagotista
Milan Zajíček zástupce sólo fagotisty
MgA. David Urban

LESNÍ ROHY

Mgr. Radek Hřiba sólo hornista
BcA. Petr Zirhut zástupce sólo hornisty
MgA. Jana Kucháriková
Jiří Radoň
Filip Špingl

TRUBKY

MgA. Martin Maroul sólo trumpetista
MgA. Pavel Herzog zástupce sólo trumpetisty
Karel Houdek
Petr Táborský

POZOUNY

Mgr. Vladimír Besuch sólo pozounista
MgA. Filip Hájek zástupce sólo pozounisty
BcA. Rostislav Balaštík
Jiří Třos
Luboš Votroubek

TUBA

Marek Filla

BICÍ NÁSTROJE

Rudolf Kuchárik sólo tympánista
Lukáš Tvrdý zástupce sólo tympánisty
Vlastimil Pell
Peter Stolár

HARFA

Dominika Ťuková

INSPEKTOŘI ORCHESTRU

Petr Macke
Nora Petrova Vasileva

 Historie FHK

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ byla založena v roce 1978 pod názvem Orchestr města Hradec Králové, o rok později bylo těleso přejmenováno na Symfonický orchestr Hradec Králové, v roce 1987 na Státní symfonický orchestr Hradec Králové. Od vzniku České republiky (1. 1. 1993) nese orchestr název Filharmonie Hradec Králové, vyjadřující historickou kontinuitu sahající přes Filharmonii Sokola v Hradci Králové (1921–65) až k Filharmonické jednotě činné ve městě od roku 1887.

Významné období uměleckého rozkvětu tělesa je spojeno se jménem prof. Františka Vajnara, který pracoval jako šéfdirigent s orchestrem nepřetržitě od roku 1991 až do roku 2001, kdy byl jmenován čestným šéfdirigentem tělesa. V letech 2001–2012 působil na postu šéfdirigenta tělesa Ondřej Kukal, v letech 2012–2018 Andreas Sebastian Weiser. Od sezóny 2018/2019 je šéfdirigentem FHK významný švýcarský dirigent Kaspar Zehnder.

FHK vystoupila na pódiích významných koncertních síní Evropy (Grosser Musikvereinssaal ve Vídni, Gewandhaus v Lipsku, Victoria Hall v Ženevě, Queen Elizabeth Hall v Antverpách, Tonhalle v Düsseldorfu, Neue Flora v Hamburku, KKL v Luzernu aj.), účinkovala v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Španělsku a švýcarském Murtenu.

Vybrané koncerty jsou přenášeny Českou televizí, Televizí Noe a Českým rozhlasem. Dosaženou interpretační kvalitu orchestru dokumentují četné CD nahrávky pro tuzemské i zahraniční společnosti nebo pro Český rozhlas. FHK účinkuje na významných festivalech (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkovy Hukvaldy, Český Krumlov aj.).

Od roku 2005 pořádá FHK ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava unikátní festival Hudební fórum Hradec Králové, v rámci kterého provedla české premiéry děl Schnittkeho, Pendereckého, Henzeho, Kančeliho, Gubajduliny, Corigliana, Tan Duna, Pärta a dalších. Všechny koncerty Hudebního fóra pravidelně živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Filharmonie Hradec Králové se dlouhodobě věnuje oslovování také mladšího publika, prolínání hudebních žánrů a koncertům typu crossover.

 

 

 KONKURZY