ANDREAS SEBASTIAN WEISER
absolvent Vysoké školy umění v Berlíně, se stal v roce 1985 finalistou prvního ročníku Mezinárodní dirigentské soutěže Artura Toscaniniho v Itálii. Na základě stipendia Německé akademické výměnné služby studoval také u Václava Neumanna při České filharmonii (1987/88). O rok později se stal druhým dirigentem Symfonického orchestru Československého rozhlasu. V roce 1990 si jej Jenští filharmonici zvolili svým šéfdirigentem. Stal se tak nejmladším hudebním ředitelem v Německu. V roce 1993 debutoval u Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, když narychlo zaskočil za Semjona Byčkova a převzal řízení 9. symfonie Gustava Mahlera. Následovala další pozvání k Mnichovskému rozhlasovému orchestru, k Symfonickému orchestru Bavorského rozhlasu a k Bach Collegium München. Od prvního společného koncertu v Ravenně v roce 1995 pravidelně spolupracoval s violoncellistou a dirigentem Mstislavem Rostropovičem (mj. nastudování Brittenova Válečného rekviem s Orchestra Nazionalle della RAI Torino, Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu a Symfonickým orchestrem Severoněmeckého rozhlasu). Pravidelně spolupracuje jako asistent s Lorinem Maazelem. Jako asistent spolupracoval rovněž s dirigentem Zubinem Mehtou při otevření Palau de les Arts Reina Sofia ve Valencii. Andreas Sebastian Weiser dirigoval mj. Lucernský symfonický orchestr, Bernské symfoniky, Bamberské symfoniky, Symfonický orchestr Středoněmeckého rozhlasu v Lipsku a Stuttgartské filharmoniky, hostoval v Opéra de Lille, Opéra de Nice, Státním divadle v Kasselu, Státní opeře v Praze, Teatro di San Carlo v Neapoli, Římě, Palermu, Barceloně a Madridu (RTVE). Nahrával s Jenskými filharmoniky, se Stuttgartským komorním orchestrem a s Virtuosi di Praga. Je dirigentem Českého komorního orchestru. Ve Filharmonii Hradec Králové působil nejprve jako dirigent (od roku 2006) a hlavní dirigent (od roku 2009), od sezony 2012–2013 je šéfdirigentem tohoto tělesa.

ČLENOVÉ ORCHESTRU

 

1. HOUSLE

MgA. Antonín Burda 1. koncertní mistr
Mgr. Jiří Bečka 2. koncertní mistr
Jiří Pukl zástupce koncertního mistra
Michal Andrýs
Ludmila Bauerová
MgA. Lenka Brtníková
Ludmila Davidová
Teresia Lichá
Vadim Minčuk
MgA. Lucie Pavlíková
Zora Sakařová
Volodymyr Sokyrko
Světlana Štěpánková
Natalia Zhovtobriukh

 

2. HOUSLE

Mgr. Jaromír Křováček sólo hráč II. houslí
Jiří Hanuš zástupce sólo hráče II. houslí
Magdalena Andrýsová
Natsuko Broučková Ogushi
Hana Burianová
Mgr. Klára Homonaiová
Alena Hübnerová
Helena Jaborová
Bc. Kateřina Moriová
Martin Pachner
Šárka Pokorná
Václav Sedláček
Václava Tyčová

 

VIOLY

Dagmar Besuchová sólo violistka
Sergiy Domoroslov zástupce sólo violistky
Hana Hejnová
Ivana Katonová
Markéta Koutská
MgA. Petr Kovář
Dana Landová
Iva Mackeová
Bc. Lenka Maierová
Eriko Špinglová-Araki, MMus.

 

VIOLONCELLA

Mgr. Petr Lichý koncertní mistr
Lubor Netolický zástupce koncertního mistra
Zuzana Benýšková
Mgr. Miloslav Brtník
Dita Holá
Miroslava Hřibová
Mgr. Milena Janáčková
Pavel Veselý
BA. Tomoko Wiedswang Kanda

 

KONTRABASY

Tomáš Dvořáček sólo kontrabasista
Viktor Martinek zástupce sólo kontrabasisty
Barbora Fuxová
Petra Machačová
Nora Petrova Vasileva
Daniel Vlček

 

FLÉTNY

Gabriela Biedermannová sólo flétnistka
BcA. Vojtěch Línek zástupce sólo flétnistky
MgA. Petra Chmelařová
MgA. Markéta Klimánková

 

HOBOJE

Mgr. Petra Zajíčková Pukovcová sólo hobojistka
MgA. Markéta Postlerová zástupce sólo hobojistky
Mgr. Libuše Hladíková
Jana Kopicová

 

KLARINETY

Mgr. Pavel Plašil sólo klarinetista
Mgr. Jaromír Němec zástupce sólo klarinetisty
MgA. Jana Lahodná, Ph.D.
David Langášek

 

FAGOTY

Petr Macke sólo fagotista
Milan Zajíček zástupce sólo fagotisty
MgA. David Urban

 

LESNÍ ROHY

Mgr. Radek Hřiba sólo hornista
BcA. Petr Zirhut zástupce sólo hornisty
MgA. Jana Kucháriková
Jiří Radoň
Filip Špingl
Jiří Švec

 

TRUBKY

MgA. Martin Maroul sólo trumpetista
MgA. Pavel Herzog zástupce sólo trumpetisty
Karel Houdek
Petr Táborský

 

POZOUNY

Mgr. Vladimír Besuch sólo pozounista
MgA. Filip Hájek zástupce sólo pozounisty
BcA. Rostislav Balaštík
Jiří Třos
Luboš Votroubek

 

TUBA

Marek Filla

 

BICÍ NÁSTROJE

Rudolf Kuchárik sólo tympánista
Lukáš Tvrdý zástupce sólo tympánisty
Vlastimil Pell
Peter Stolár

 

HARFA

Dominika Ťuková

 

INSPEKTOŘI ORCHESTRU

Petr Macke
Pavel Veselý

 

 

 

 HISTORIE FHK

 

 

Filharmonie Hradec Králové byla založena v roce 1978 pod názvem Operní orchestr města Hradec Králové, o rok později bylo těleso přejmenováno na Symfonický orchestr Hradec Králové, v roce 1987 na Státní symfonický orchestr Hradec Králové. Od vzniku České republiky (1. 1. 1993) nese orchestr název Filharmonie Hradec Králové, vyjadřující historickou kontinuitu sahající přes Filharmonii Sokola v Hradci Králové (1921-19–65) až k Filharmonické jednotě činné ve městě od roku 1887. Významné období uměleckého rozkvětu tělesa je spojeno se jménem prof. Františka Vajnara, který pracoval jako šéfdirigent s orchestrem nepřetržitě od roku 1991 až do roku 2001, kdy byl jmenován čestným šéfdirigentem tělesa. V letech 2001-–2012 působil na postu šéfdirigenta tělesa Ondřej Kukal. Od sezony 2012-–2013 je šéfdirigentem FHK Andreas Sebastian Weiser. FHK vystoupila na pódiích významných koncertních síní Evropy (Grosser Musikvereinssaal ve Vídni, Victoria Hall v Ženevě, Queen Elizabeth Hall v Antverpách aj.), účinkovala v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku. Dosaženou interpretační kvalitu orchestru dokumentují CD nahrávky pro tuzemské i zahraniční společnosti nebo Český rozhlas. FHK účinkuje na významných festivalech (Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy aj.), od roku 2005 je pořadatelkou festivalu Hudební fórum Hradec Králové (mj. české premiéry děl Šnitkeho, Kančeliho, Gubajduliny, Beria, Henzeho).

 

Stručná historie FHK

Filharmonie Hradec Králové byla založena v roce 1978 pod názvem Operní orchestr města Hradec Králové, o rok později bylo těleso přejmenováno na Symfonický orchestr Hradec Králové, v roce 1987 na Státní symfonický orchestr Hradec Králové. Od vzniku České republiky (1. 1. 1993) nese orchestr název Filharmonie Hradec Králové, vyjadřující historickou kontinuitu sahající přes Filharmonii Sokola v Hradci Králové až k Filharmonické jednotě činné ve městě od roku 1887. Významné období uměleckého rozkvětu tělesa je spojeno se jménem prof. Františka Vajnara. Od sezony 2012-–2013 je šéfdirigentem FHK Andreas Sebastian Weiser. FHK účinkovala v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku. Dosaženou interpretační kvalitu orchestru dokumentují CD nahrávky pro tuzemské i zahraniční společnosti nebo Český rozhlas. Od roku 2005 je Filharmonie Hradec Králové pořadatelkou festivalu Hudební fórum Hradec Králové.

 

Pro podrobnější informace pokračujte na 
http://www.musicologica.cz/slovnik/hesla.php?op=heslo&hid=1002065

 

 

 KONKURZY